Program

Fit and Healthy Life by Semra Ercan programıyla ilgili detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki başlıklara göz atınız.

EGZERSİZ (E.F.E.E.)

Yaşlanma insanın hareketsiz kalması değildir. Kas gücünün yaşlılıkta azalması ise inaktivite ile ilgisi yoktur. Aksine inaktiviteden daha fazla risk hiperaktivite yani  vücudun aşırı zorlanması nedeniyledir.

Bedensel ve ruhsal stresler sonucu vücutta özellikle kaslar üzerinde aynı reaksiyonlar olur.bir şeye üzülmek, kızmak ya da bilgisayar başında çalışmak ile 30 kilo bir yük kaldırmak arasında bir fark yoktur. Her ikisindede aynı kaslar kasılır. 30 kilo ağırlığı bir yerden bir yere taşımak bir kaç dakikanızı alır ama buna karşılık 24 saat üzülüp kızabilir ya da uzun saatler bilgisayar başında çalışabilirsiniz. Bu nedenle  ruhsal stresler vücut kaslarını bedensel streslerden daha fazla yorar. Bu durum halk arasında ” dünyanın yükü omuzlarımda ” diyerek tanımlanır…

BİYOLOJİK RİTİMDE BESLENME

Gündoğumu ile günbatımı arasında enerji üreten ve harcayan mekanizmalar çalışır.
Günbatımı ile gündoğumu arasında ise vücudun kendini tamir etme kendisini onarma ve yenileme mekanizmaları çalışır.
Gündoğumu ile gün batımı arasında insan aktiftir, hareket halindedir ve hareket edebilmek için gerekli olan enerjiyi gıda olarak dışardan almak zorundadır..Bu nedenle gün boyu aldığımız toplam enerjinin  %75 ini gündoğumu ile günbatımı arasında almak zorundayız.Enerji için öncelikle karbonhidratlar ,kısmen protein ve yağlar kullanılmaktadır.

ETKİN STRES YÖNETİMİ

Hayat doğumla birlikte stresle bütünleşmiştir. Hayat ve stres  adeta ayrılmaz iki parçadır. Stres her zaman olumsuz sonuçlar doğurmaz. Esas olan stresi yönetmek ve olumlu sonuçlara ulaşmaktır.

Hayat bir  tek ovum ile milyonlarca sperm arasındaki yarışı bir tek spermin kazanarak birleşmesi ile  başlar. Her hayatın bir labirenti vardır. Kimileri bu labirenti kader, kimileri alın yazısı, kimileri hayat yolu olarak tanımlar. Bu labirentte bir tek çıkış yoktur. Bir kaç yönde bambaşka dünyalara açılan uzun ve kısa yollar vardır.