Gelişim Karnesi Örnekleri

Örnek 1

Eklerde Örnek 1’in kas testi sonuçlarını görmektesiniz.
G.G. 1953 yılında uluslararası ilk voleybol milli maçını yapan voleybol takımında yer alan, futbol, basketbol ve voleybolu lisanslı olarak oynamış eski bir sporcudur. daha sonraki yıllarda devamlı tenis oynamıştır. 2005 yılında artık yaşlanmış olduğu gerekçesi ile tenisi bırakma döneminde benim egzersiz programıma başlamış ve haziran 2012 de trafik kazasında hayatını kaybedinceye kadarda tenis oynamaya devam etmiştir. Özel turnuvalarda 50 yaş altı sporcularla tenis oynama keyfini yaşamıştır.
2005 yılı eylül ayında yaşlanma nedeni ile artık maç yaparken yorulduğu gerekçesi ile tenis oynamayı bırakmıştı. o tarihte yapılan kas testinde genel ortalamasının % 49.71 olduğu görülmektedir. mayıs 2006 tarihine kadar kış dönemi egzersiz sonucunda kaslarını % 22.21 artırdığı ve % 71 lik orana yükselttiği görülmektedir. bu artış oranı yine gençlik yıllarında şampiyonlukları olan 95 yaşındaki G.G.’te te elde edilen % 20 kas gücü yüksekliği 77 yaşında G.G.’de elde edilmiştir.Bu kas gücü çok açıktırki 50 yaş türkiye ortalaması erkelerin kas gücünden fazladır.
Yaz dönemi yazlığa giden G.G. yazlıkta sadece yüzmüş ve tenis oynamıştır. kasım ayında döndüğünde sadece % 1 lik bir azalma olduğu kışın kazandıklarını koruduğu görülmüştür.2007 yılında tekrar yazlığa gidene kadar ise % 4 luk bir gelişim olmuştur.yaz dönemi sadece yüzme ve tenis ile kaybı % 3 olmuş başlangıçtaki % 71i yine korumuştur.2008 ocak ayında % 72 olan kas gücü yaz dönemi ve ekonomik kriz sonunda % 57.64 e inmiştir. yatırımlarını borsada değerlendiren G.G. ekonomik krizden çok olumsuz etkilenmiş ve ruhsal streslerin vücudu bedensel streslerden daha fazla etkilediği savını doğrularcasına kas gücü belirgin azalmaş ancak yinede ilk başlangıç düzeyinin üstünde kalmıştır.2009 yılında kaslarını tekrar % 62 ye çıkarmış yaz döneminde % 4lük bir azalma sonrası 2009 ile 2012 yılları arasında çok düzensiz egzersiz programına devam etmesine rağmen kas gücünü yinede % 8 artırarak %66 kas gücüne ulaşmıştır. bu süre içinde hep tenisi turnuva düzeyinde hiç sakatlanma geçirmeden oynamış ,pek çok ülkeye kültür turlarına gidebilmiştir. 2012 yılında Amerika seyahati sonrası bodrum yolunda geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.
Bu sonuçlar bize 77 yaşından 83 yaşına kadar bu egzersiz programı ile yaşlı bir insanın bile hayatının kalitesini ekonomik krizde mal varlığının çoğunu kaybetme stresine rağmen iş yapma ve hayatını keyifli yaşayabilme imkanını nasıl sağladığını açık bir şekilde göstermektedir. Kazanılanların nasıl korunduğunu ve her gerekli durumda eksiklerin tekrar yerine konabildiğini ve bir insanın hayatı boyunca karşılaşabileceği en büyük streslere karşı nasıl dayanıklı yapabildiğini de açıkça göstermektedir.
RAPORLAR

Örnek 2

Eklerde 80 yaş sonrası insanların kas testleri ile gelişim oranlarını görmektesiniz. Bu kişilerden İ.E. gençliğinde atletizm dahil pek çok sporu yapmış ve şampiyonlukları ,  Türkiye dereceleri olan bir kişidir. 90 yaş sonrası genç insanlardan daha iyi bir gelişim elde edilmiştir. N.E. 94 yaşında kadın . kardiyoloji yoğun bakımdan çıktıktan 3 ay sonra programa alınmıştır. M.E. ve R.E. da aynı şekilde kardiyoloji yoğun bakımdan çıktıktan 3 ay sonra egzersiz programına alınan kişilerdir. Bu kişilerin artış oranları da % 5 civarında  olmuştur. N.G.E. ise tansiyon kalp ve diabet hastasıdır. egzersiz programı sonunda  aynı genç insanlar gibi % 5 ila % 20 aralığında gelişim göstermiştir. listede yer alan diğer 80 yaş üstü ve yüksek  tansiyon dışında ciddi başka sağlık problemi olmayan insanların gelişim oranlarının da bir birine benzer olduğu görülmektedir.
C.A.ya gelince, kendisi sadece kas testlerini yaptırmış ancak egzersiz programına E. ikizler ile aynı  health clubda  en iyi olarak bilinen trainer ile trainerın belirlediği programı çalışmıştır. yılların içinde C. hanımın kas gücünün giderek azaldığını sadece karın kaslarının gücünü artırabildiğini görmekteyiz.
Bu sonuçlar bize programın her yaş ve hastalık halinde bile kas güçlerinin benzer oranlarda artırılabildiğini ve en iyi şartlarda bile alışılagelmiş egzersiz yöntemleri ile benzer sonuca ulaşılamadığını göstermektedir.Ancak eskiden düzenli ve kurallı temel sporları yapmış olanların 95 yaşında bile daha iyi sonuç alındığını da göstermektedir.
RAPORLAR

Örnek 3

Bu kas testi sonuçlarında 2 tek yumurta ikizlerinin kas gücü özelliklerini görmektesiniz.
Bu ikizlerden E. yıllardan beri  alışılagelmiş spor salonunda personal trainer kullanarak egzersiz yapan yetişkinlerdir. Mali güçleri yüksek olduğundan Türkiyenin en iyi olarak bilinen health club ta en iyi olarak bilinen trainerlar ile yıllardan beri egzersiz yapmaktaydılar. ekin bel ağrısı ve disk dejenerasyonu erim ise diz menisküs problemi nedeni ile gelmişlerdi. problemli olan kasları dışında her iki ikizin de diğer kaslarının hemen hemen aynı değerde olduğu  ve egzersiz programı sonunda her iki ikizin hemen hemen aynı gelişim oranlarını gösterdiğini görmekteyiz.  Birisi kendi yaş grubunda Türkiye şampiyonu ve balkan 3. sü olan diğeri ise hiç spor yapmayan ikizlerin kas gücü ile aynı sporları yapan bu ikizlerin kas güçleri karşılaştırıldığında yüzme ile bel kaslarının gücünün artmadığını,  yüzme ile sadece kol ve bacak ön yüz kaslarının arttığını bize ispatlamaktadır. Eğer yüzücünün  diğer ikizi de spor yapmış olsaydı onun da kas gücünün spor yapan diğer ikizlere benzeyecek olduğunu anlamaktayız.
 Ayrıca bu programın matematiksel formülünün ne kadar doğru olduğu tek yumurta ikizlerinde elde edilen hemen hemen aynı gelişim oranları ile de ispatlanmaktadır.
RAPORLAR

Örnek 4

Eklerde bir başka milli yüzücümüz A.’ın kas testi sonuçlarını görmektesiniz.Bu kas testi sonuçları bize aşağıdaki gerçekleri  ve bu programın ne kadar farklı ve önemli olduğunu açıklamaktadır.
A.A.erken yaşta babasını kaybeden ve Annesinin tek başına çocuğunun eğitimini en iyi şekilde yapabilmesi için yüzmeye başlatılmış bir çocuktur. yüzme bursu ile şişli terakkide orta ve lise eğitimini almış ve yüzme bursu ile Amerika da üniversite eğitimini alması amaçlanmış bir öğrenciydi.
Kendi yaş grubunda Türkiye şampiyonu idi ve 2005 ve 2006 yıllarında da boğazı geçme yarışlarında da birinci olmuştu. Ancak omuzda tendinit ve yırtık nedeni ile yüzmeyi bırakmak zorunda kaldığı dönemde Annesi tarafından bir şeyler yapılabilir mi umudu ile bana getirilmişti. önce omuz yırtığını tedavi ettim ve akabinde hemen egzersiz programına başladık. İlk kas testi incelendiğinde 2 şeyi görmekteyiz.
1- yüzme ile bel kaslarının gücünün artmadığını. zira A.ın en zayıf kas grubu % 53 ile bel kaslarıdır. Eğer yüzme ile bel kaslarının gücü artmış olsaydı Türkiye şampiyonu olan A.ın bel kasları en zayıf kas grubunu oluşturmazdı.
2- omuz grubu kaslarıda düşük değerdedir. Ancak alican düşük değerdeki omuz grubu kasları ile Türkiye şampiyonu olmuştur. Zira kaslarını maksimum güçte kullanarak şampiyon olmayı başarmıştır  Alışılagelmiş egzersizler ve antremanlar ile  overuse da kullanılan kaslar ile şampiyon olmuştur ancak karşılığında omuz kaslarında her overuse kullanımda kaçınılmaz olan  eklem dejenerasyonu tendon yırtığı olarak gelişmiştir.
A. bu program ile kas gücünü tekrar artırmayı  başarmış ,yüzmeye devam edebilmiş ve Amerika da İndiana Üniversitesinden yüzme bursu almıştır. Kas gücünü en yüksek seviyeye çıkardığı 2008 yılında da okuduğu üniversitenin 30 yıldır kırılamayan uzun mesafe yüzme rekorunu da kırmıştır.
Bu program sayesinde A.sakatlanması nedeni ile imkansızlaşan Amerika da Üniversite okuma hayalini gerçekleştirmiştir. 2. tabloda başlangıçtaki zaten % 100 olan kasları çıkarıldıktan sonra bu program ile kaslarında ki reel gelişim oranını görmektesiniz.
RAPORLAR

Örnek 5

Bu örnektede olimpiyatlarda yarışan tek bayan yüzücümüzün kas testi sonucunu göreceksiniz. omuz problemi nedeni ile gördüğüm ve bu problemi nedeni ile yüzmeyi daha kariyerinin başında bırakma durumundayken bu egzersizlerle kazandığı gelişimle olimpiyatlarda yarışmayı başaran tek bayan yüzücümüz olmasını başardığının örneğidir. bu örnek bile bu programın alışılagelmiş bütün yöntemlerden ne kadar farklı ve önemli olduğuna örnektir.
RAPORLAR

Örnek 6

Eklerdeki insanlarda egzersiz yapmadıkları yaz döneminde egzersiz yaparak kazandıkları kas gücünü kaybetmediklerini gösteren kas testi sonuçlarını göreceksiniz.. Bu kişilerin yaşlarının 60 yaş sonrası olmasına da dikkatinizi çekerim. Bu yaştaki insanın kas gücünü artırıp egzersiz yapmadığı dönemde  de korumalarını sağlayan bu patentli egzersiz yöntemimin diğer egzersizlerden farkını da net olarak göreceksiniz.
RAPORLAR