Farkları

E.F.E.E. egzersiz yöntemi  9 yaşından 90 yaşına kadar her insanda, hasta olsun ya da olmasın, her sağlık durumunda, kas gücünü iki ay sonunda  kendi başlangıç değerinin %5 ila 10 arasında mutlak artırabilme imkanını sağlamaktadır.
Bu sistemde egzersiz yaparken sakatlanma riski  % 0 olup, zaten egzersizin amacında , bırakın sakatlanmayı, sakatlık halinde bile, geri dönüşümsüz anatomik kayba rağmen kaybedilmiş fonksiyonun geri kazanılması hedeflenmiştir. Bu hedefe ulaşma imkanı 90 yaşında bile %100 dür. Bu hedef  için çalışmalar 1987 yılında başlamış, 2005 yılında sistem uygulanmaya başlamış, sonuçları kesinleşince de 2009 yılında egzersiz yönteminin patenti alınmıştır.
Bir bilgisayar programı ile de aynı standartta, dünyanın her yerinde, aynı doğrulukta, uygulama hataları ve insan faktöründen kaynaklanabilecek olumsuzluklar  olabildiğince en aza indirilerek uygulanabilir hale gelmiştir.

farklar

Artık egzersizler ,  uygulama hataları olmadan en yüksek doğruluk oranı ile yapılabilecektir. Sistemde yine doktor , fizyoterapist, egzersiz eğitmeni, fitness  hocaları çalışacaktır. Ancak egzersizlerin doğrulukları ve doğru yapılmasının güvenliği kişilerin inisiyatifinden çıkarılmıştır.
Rehabilitasyon cihazları kullanılarak doğru eklem ve vücut planlarında eklemlere yük binmeden doğru egzersiz yaptırma olanağı standart hale gelmektedir. Egzersiz yöntemi patentlidir. Dünyada bir benzeri yoktur.
Mevcut kas gücünün her kas grubu bazında ayrı ayrı ölçülmesine dayanmaktadır. Bu tarz ölçüm dünyada hiç bir egzersiz programında uygulanmamaktadır.
Haftada 3 gün düzenli uygulandığında 9 – 90 yaş arası her insanda  % 5 ile % 20 arası mutlak kas gelişimi sağlanmaktadır. Bu sonuç bilinen hiçbir egzersiz yöntemiyle elde edilememektedir. Normal ftnesslarda egzersiz yapamayacak olan; 50 yaş üstü, eklem problemi (boyun, bel fıtığı, menisküs, vb) ya da kronik hastalığı (kalp, tansiyon, şeker, KOAH, astım, depresyon, obezite,vb) olan kişilerinde sakatlanmadan egzersiz yapmasına imkan verir. Kişilerin sağlık problemlerine rağmen sanki problemleri yokmuş gibi hayat kalitelerini % 100 arttırmaktadır. Bu özelliği ile de dünyada benzeri yoktur. Egzersiz sonrası elde edilen yeni kas gücü yıllarca kaybedilmemektedir. Bu özelliğiyle de benzersizdir.