Egzersiz (E.F.E.E.)

Yaşlanma insanın hareketsiz kalması değildir. Kas gücünün yaşlılıkta azalması ise inaktivite ile ilgisi yoktur. Aksine inaktiviteden daha fazla risk hiperaktivite yani  vücudun aşırı zorlanması nedeniyledir.

Bedensel ve ruhsal stresler sonucu vücutta özellikle kaslar üzerinde aynı reaksiyonlar olur.bir şeye üzülmek, kızmak ya da bilgisayar başında çalışmak ile 30 kilo bir yük kaldırmak arasında bir fark yoktur. Her ikisindede aynı kaslar kasılır. 30 kilo ağırlığı bir yerden bir yere taşımak bir kaç dakikanızı alır ama buna karşılık 24 saat üzülüp kızabilir ya da uzun saatler bilgisayar başında çalışabilirsiniz. Bu nedenle  ruhsal stresler vücut kaslarını bedensel streslerden daha fazla yorar. Bu durum halk arasında ” dünyanın yükü omuzlarımda ” diyerek tanımlanır.

Kaslar aynı lastikler gibidir ne kadar çekerseniz o kadar gerilir ve en sonunda kopar. Her kopma bir kas hücresinin ölümüdür. İnaktivitede ise kas hücresi ölmez, sadece tonüsünü kaybeder, aktivite başlayınca tekrar tonüsünü kazanır.

Yılların içinde bedensel ve ruhsal stresler sonucu hücre ölümünün artmasına ve azalan kas hücre sayısı nedeni ile ortaya çıkan hareketsizliğe yaşlanma denir.

C78395BB-DEE1-4154-B3EB-6FF3FAFEB683

Aşırı yüklenme şemasında da görüldüğü şekilde aşırı yüklenme kalıcı eklem hasarları ile sonuçlanır. Bu durumda kaslar zayıf , eklemlerde kalıcı hasar varken bir insana yürü ,yüz bisiklete bin, bahçede çalış demenin tıbbi ve biyolojik dayanağı yoktur.

Aşırı yüklenme sonucu doku hasarı ve enflamasyonu olan bir insan şemadaki gibi istirahate yönlenecektir. Bu nedenle bu durumdaki insanın takvim yaşı ne olursa olsun kas ve eklemleri yaşlanmışsa kısır döngüyü kırmak alışılagelmiş egzersiz yöntemleri ile olmamaktadır.

E.F.E.E (Exercise For Everybody&Everyage) yöntemi bedensel ve ruhsal stresler nedeni ile  doku hasarı olmuş olan insanlarda hangi yaşta olurlarsa olsun günlük yaşam aktivitelerini aşırı yüklenme sınırına ulaşmadan karşılayacak kas gücüne mutlak ulaşmaları için geliştirilmiştir. Bu yöntem insanların takvim yaşı ne olursa olsun, felçler dışında hangi bedensel problemleri olursa olsun günlük yaşam aktivitelerini ağrısız, yorulmadan yapabilmelerini mutlak sağlamaktadır.

HAYAT KALİTENİZİ YÜKSELTİN

Patentli ve dünyada bir benzeri olmayan E.F.E.E. egzersiz yöntemi , mevcut kas gücünün her kas grubu bazında ayrı ayrı ölçülmesine dayanmaktadır.

Bu tarz ölçüm dünyada hiç bir egzersiz programında uygulanmamaktadır.

Haftada 3 gün düzenli uygulandığında bir ayda 9 – 90 yaş arası her insanda  % 5 ile % 10 arası mutlak kas gelişimi sağlanmaktadır.

Bu sonuç bilinen hiçbir egzersiz yöntemiyle elde edilememektedir.

Her hangi bir sağlık problemi olsun olmasın her yaş ve her insanın yapabileceği gibi normal fitness merkezlerinde egzersiz yapamayacak olan 50 yaş üstü, eklem problemi (boyun, bel fıtığı, menisküs,vb) ya da kronik hastalığı (kalp, tansiyon, şeker, KOAH, astım, depresyon, obezite,vb.) olan kişilerin de sakatlanmadan egzersiz yapmasına imkan verir.

E.F.E.E. yöntemi,  insanların sağlık problemlerine rağmen , sanki problemleri yokmuş gibi hayat kalitelerini % 100 arttırmaktadır.