Biyolojik Ritimde Beslenme

Gündoğumu ile günbatımı arasında enerji üreten ve harcayan mekanizmalar çalışır.
Günbatımı ile gündoğumu arasında ise vücudun kendini tamir etme kendisini onarma ve yenileme mekanizmaları çalışır.
Gündoğumu ile gün batımı arasında insan aktiftir, hareket halindedir ve hareket edebilmek için gerekli olan enerjiyi gıda olarak dışardan almak zorundadır..Bu nedenle gün boyu aldığımız toplam enerjinin  %75 ini gündoğumu ile günbatımı arasında almak zorundayız.Enerji için öncelikle karbonhidratlar ,kısmen protein ve yağlar kullanılmaktadır
Vücut kendini onarma mekanizmalarında protein ,vitamin ve mineralleri kullanır. Bu nedenle bu maddeler  günbatımı ile gündoğumu arasında alınmalıdır. Bu dönemde  onarma mekanizmaları ise toplam enerjinin %25’ini kullanmaktadır.
Basit günlük yaşam aktivitesinde ortalama 400  kalori  harcanmaktadır.
Orta günlük yaşam aktivitesinde 600 kalori
Ağır günlük yaşam aktivitesinde ise 1000  kaloriden fazla kalori harcanmaktadır,
Bir saatlik yarışmalı olmayan spor aktivitesi ise 250 – 500 kalori harcanmasını gerektirir.
Organlarımızın harcadığı kalori miktarı ise 1200  kalori ile başlar ,kadınlarda 2000 kalori ,erkeklerde ise 3500 kaloriye kadar değişkenlik gösterir.
Bu durumda alt limitler esas alındığında basit günlük yaşam aktivitesi için ;
Kadınların 1200+ 400= 1600 kaloriye
Erkeklerin  2000+ 400=2400 kaloriye
ihtiyacı vardır.
Bu miktar kalori dışardan gıda olarak alınması halinde vücut ihtiyacını dışardan almış olduğundan enerjiyi yağ dokusunda depolama ihtiyacı hissetmez, yağ dokusu artmaz ve yağ depolayıp kilo almaz.
Alt limitin altında kalori alınması halinde eksik enerjiye vücudun tahammülü yoktur. Eksik enerji halinde  vücut dışardan alınan her gıdayı önce yağ dokusunda depolar ve bu depolardan enerjiyi kullanmaya çalışır. Aç kaldığı halde kilo veremeyen kişiler bu durumu “su içsem yarıyor ” diye tanımlarlar.
Bu nedenle eksik enerjiden dolayı kilo verirsiniz ancak yağ oranı artar ve normal beslenmeye dönüldüğü andan itibaren de verilmiş olan kilolar derhal geri alınır. Kilo vermeye çalışırken yapılan en büyük hata eksik enerjide kalma durumundan kaynaklanır.
Üst limitin üstünde kalori alınması durumunda enerjinin fazlası yine yağ dokusunda depolanacağı için, bu defa da hem kilo alınır ve hemde yağ oranları artar.

SEMRA ERCAN BESLENME PİRAMİTİ

bodypiramit

Beslenme piramidinde  sabah  öğle ve akşam gıda alımlarının yukarıdan aşağı doğru olması halinde aynı piramit gibi bir vücut olur. Yani sabah şekerli meyve suyu ya da çay, kahve içip öğle peynirli ya da  ton balıklı salata yiyip akşam et ,sebze ve ekmek, makarna ,pilav gibi mükemmel bir akşam yemeği yendiğinde gün içinde enerji veren gıdalar alınmadığından %75 dışardan alınmaz ,eksik enerji de kalınır. Akşam ise  %25 aşılıp fazla enerji alınacağından vücudun yağ oranı artar. Oysaki aynı şeyleri yiyerek piramit tersine çevrilirse  yani sabah ekmek,peynir ,yumurta,tereyağ domates, yeşillikler ile kuvvetli bir kahvaltı ile güne başlanıp gün ortasında protein ve karbanhidratlarla kuvvetli bir öğle yemeği ile ihtiyaç olan %75 enerji alınması halinde eksik enerji olmadığından yağ depoları artmaz . Akşam ise  etsiz sebze ,salata ,yoğurt ve meyve ile vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller alınarak % 25 enerji sağlandığı takdirde fazla enerji olmadığından yine yağ depoları artmaz.bu durumda ters üçgen bir vücuda ulaşılmış olur. Yani piramitte yer alan gıdaların yenilmesi gereken miktarları kadar bunların günün hangi saatinde yendiği en az o kadar önemlidir.
%75  gün içinde  %25 gün batımından sonra gıda tüketimi olması  halinde ,ne eksik enerji , ne de fazla enerji durumunda kalmayarak sağlıklı , ideal vucuda her yaşta ulaşmak mümkündür.
Biyolojik ritimde beslenme programında bu temel esas dahilinde sağlıklı beslenme  eğitimi yanında sağlıklı yemek pişirme teknikleri ,özellikle yaşlıların ve her insanın , çalışan insanın ,evde pratik, basit ,lezzetli ancak en sağlıklı  beslenebilme pratik uygulamalı eğitimleri yer almaktadır.
Beslenme konferans ve atölye çalışmaları uzman diyetisyen ve ahçılar tarafından yürütülmektedir.